Előre tervezhető karbantartás
Korábban már láthattuk, hogy a gyártási hatékonyság alapvetően három tényező, a teljesítmény (a legyártott darabszám), a minőség (a gyártott termékek minősége) és a gépek rendelkezésre állásának függvénye. Ha ez utóbbit kicsit mélyebben megvizsgáljuk, láthatjuk, hogy a rendelkezésre állást sok minden befolyásolhatja: az alapanyag hiánya, az operátor képzetlensége, de tervezett karbantartás vagy akár váratlan meghibásodás is okozhat leállást, a gép termelésből való kiesését.
A váratlan meghibásodás gyakran az elmaradt vagy nem megfelelő karbantartás következménye.
Lehet bármilyen modern egy gép, ha a rá vonatkozó karbantartási információk nem állnak mindig teljeskörűen rendelkezésre, nehéz lesz azt mindig optimális szinten működtetni. Ha papíralapon (is) rögzítik ezeket a fontos információkat, azok könnyen elkeveredhetnek – sok esetben a legkülönfélébb helyekről kell előbányászni a géphez tartozó kézikönyveket, javítási előzményeket és jegyzőkönyveket.
Míg egy egy-két géppel rendelkező vállalkozás esetében ezeket az információkat a karbantartásért felelős kolléga könnyen akár fejben is tudja tartani, vagy egy kockás füzetben is hatékonyan tudja vezetni, addig egy nagyobb, gépsorokon gyártó üzemben ez gyakorlatilag lehetetlen.
A nem megfelelő információk miatt elmaradó karbantartás kockázatait senkinek sem kell bemutatni: jó esetben „csak” lassú futással, megnövekedett gyártási költségekkel, nem tervezett leállásokkal járhat, de a váratlan meghibásodás miatt akár komoly anyagi kár, sőt, súlyos személyi sérülés is előfordulhat.
DSS Maintenance: előre tervezhető karbantartás
Az ipari digitalizációnak köszönhetően megjelentek a különféle, karbantartást támogató szoftverek, köztük a DSS Consulting és a Bosch Rexroth közös fejlesztése, a DSS Maintenance.
A DSS Maintenance teljeskörűen támogatja a preventív és – egy kiegészítő modul révén – a prediktív karbantartási folyamatok nyomon követését. A gépek alkatrészszinten rögzíthetők benne, így saját azonosító alapján látható a komponensek cseréjének előzménye. A gépekhez és alkatrészekhez bármilyen esemény rögzíthető, amelyek a teljes életút alatt visszakereshetőek. A rendszerbe felvihetők a gyártói karbantartási ajánlások is, így a futási vagy üzemidő figyelemmel kísérése révén előre tervezhetővé válik minden gép vagy alkatrész szervizigénye. A rendszer integrálható a szintén a DSS által fejlesztett OptimAPS gyártás-optimalizáló szoftverrel, így a gyártás-optimalizálás során a tervezett leállások is figyelembe vehetők.
Ami a prediktív karbantartást illeti: a DSS Maintenance arra is alkalmas, hogy fogadja és feldolgozza a gépekre telepített szenzorok adatait, megelőző riasztásokat küldve az esetleges várható meghibásodásokról, határértéken kívüli működésről. A rendelkezésre álló adatok alapján a nem várt javítás is tervezhetővé válik – például a soron következő átállás során megoldható a szervizelés.
A jobban tervezhető karbantartás révén minimalizálható a szervizköltség, maximalizálható a gépek élettartama, a gyártóberendezés magasabb rendelkezésre állása pedig javítja a gyártási hatékonyságot, segít optimalizálni a tőkelekötést, és végső soron növelni a cég eredményét.
Emellett a DSS Maintenance támogatja egy integrált, naprakész karbantartási tudásbázis létrehozását is: a kézikönyvek, a meghibásodások és a javítási jegyzőkönyvek egyetlen rendszerben állnak rendelkezésre.
A DSS Maintenance-ről itt olvashat rövid ismertetőt. Ha szeretne többet megtudni Ipar 4.0 megoldásainkról, látogasson el ide.
Az Ön cégénél sem működik még átfogó karbantartást támogató rendszer? Miért ne beszélgessünk erről egy jó kávé mellett?